Dýchat nás nikdo neučil, možná to byla chyba

Základy dýchacího metabolismu nám vysvětlovali už na základní škole. Již tehdy jsme věděli, že dýchání je pro život nezbytné. Zdá se jednoduché a zvládá ho každý. Ale správné dýchaní je ve skutečnosti umění. Tím, že nedýcháme tak, jak máme, přicházíme o víc jak polovinu vzduchu..Pokud je organismus člověka unavený a vyčerpaný, vědomé hluboké dýchání oživuje buňky a vrátí životní energii člověka.

 
Jak vlastně takové správné dýchání vypadá? Musíme využít plnou kapacitu našich plic, aby náš nádech přijal cca 2,5 litru vzduchu. Nádech začíná od břicha, přes žebra až po klíční kosti a výdech od klíčních kostí, žeber až nakonec břicho. Obojí, jak nádech tak výdech, musí být nosem, aby se vzduch ohřál a očistil. Dýcháme-li ústy, dochází k vysoušení sliznice a je větší riziko infekcí.
 
Jednoduchým cvičením je např. nádech na pět dob a výdech na pět dob (nebo na tři doby, dle vlastního pocitu). Při tomto cvičení je důležité vnímat svůj dech a dát si pozor na to, aby se břicho pohybovalo při nádechu vpřed, při výdechu vzad a žebra rozpínala do strany.
 

Dýchání při posilování

Dnes je moderní chodit do posilovny, bez rozmyšlení naposilovat určité partie a jít domů. Takový přístup však vede jen ke zdravotním potížím. Budeme-li při cvičení správně dýchat, můžeme si usnadnit posilování a prospět svému tělu.
Princip je jednoduchý. Při každém tlaku nebo tahu by měl být současně prováděn výdech, je nutné zpevnit centrum těla tzv. core, a při návratu do klidové polohy pomalý nádech.
 

Dýchání při běhu

Jak dýchat při běhání?

Jak dýchat při běhání?


U dýchání je důležitý rytmus a to platí především při běhu. Aby nás nezačalo „píchat v boku“, je nutné udržet dech v určitém poměru např. 2:2 nádech:výdech. To znamená dva kroky při nádechu a dva kroky při výdechu. I zde je potřeba využít správné hluboké dýchání, aby docházelo k prokrvování jednotlivých svalů.

I vrcholoví sportovci se musí naučit správnému rytmickému dýchání, aby jejich těla vydržela fyzickou zátěž. Příkladem mohou být sprinteři nebo překážkáři. Z vlastní zkušenosti vím, že udržet pravidelný dech při přeběhu překážek není snadné. Rytmus dechu ovlivní výsledek sportovce.
 
Dech v normálním životě
Při sezení u počítače nebo ve školní lavici nedochází k využití kapacity plic, proto by se každý člověk měl naučit správnému dýchání. Chybí nám kyslík a vydechujeme málo oxidu uhličitého, který zůstává jako jed v našem těle. Je tedy nutné, aby každý člověk na sobě pracoval a začal tréninkem správného dýchání. Je to první krok, jak se může posunout dopředu.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>