Základy zdravého stravování

Chcete-li změnit vaše tělo k lepšímu, ať už zhubnout, nebo nabrat svaly, každý vám řekne, že musíte začít v kuchyni. Dokonce se udává poměr, že k úspěšné změně postavy je potřeba odvést 80% práce v kuchyni, a jenom 20% pohybem.

Dodržováním následujících pravidel zdravé výživy se zlepší nejen váš zdravotní stav, ale také se budete cítit mnohem lépe psychicky.

 

Jezte pravidelně. Hlavně jezte

Tuto radu jste už určitě slyšeli nesčetněkrát. Odtrhněte se od zvyku tří jídel denně (v horším případě – vynechání snídaně – pouze dvou). Snažte se sníst více menších jídel v průběhu celého dne. I když si myslíte, že to pro vás např. kvůli práci není možné, tu müsli tyčinku, nebo jablko do sebe určitě dostat dokážete.

Mnoho lidí se o téma zdravého stravování zajímá proto, aby zhubli.
Hodně z nich se ale ke svému cíli snaží dostat tak, že jí jenom 2x za den, nebo drží hladovku. Hlad vám ke zhubnutí nepomůže. Z dlouhodobého hlediska určitě ne.
Naopak, připravíte tak tělo o většinu živin, a když se potom pořádně najíte, vaše tělo se pro příště bude bránit tím, že si toho uloží více do tuků – na horší časy, až jej budete znovu trápit hladem.
 
Vyvážená večeře

Vyvážená strava

Není to vůbec nic těžkého. Není nutné hned u každého jídla vypočítávat kalorické hodnoty. Já se držím základním pravidlem třetin.
K obědu či večeři se snažím, aby můj talíř obsahoval vždy z 1/3 bílkoviny s tuky (maso, ryby, mléčné výrobky, vejce). Další třetinu tvoří příloha (brambory, rýže, luštěniny, nebo pečivo). Poslední třetinou je pak zelenina.
Znám se s několika lidmi ze států na jich od nás, a jsou až překvapeni, jak málo zeleniny se u nás jí. Přitom nemusí zůstat u klasicky českého „rajče a okurek“. Brokolice, bílá ředkev, různé saláty… Možností je spoustu. Dostaňte je na talíř.
 

Udělejte si čas na přípravu jídla

Věnujte se přípravě svého jídla. I když pracujete ve 12ti hodinových směnách, jako já, zvládat se to dá. Najdite si hodinku denně (místo sledování televize), a uvařte si na další den. Často se setkávám s názorem, že je to finančně náročné. Není.
Můj kamarád si téměř denně kupuje na oběd do práce 20 dkg vlašáku a rohlíky, nebo nějaký nekvalitní salám. Ve finále dá za tento „oběd“ stejné peníze, co já za kuřecí prso.
 

Omezte cukry na minimum

Snažte se omezit váš denní příjem cukrů na co nejmenší množství. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale právě jednoduché cukry jsou tím, co dělá naši populaci čím dál obéznější. Výčtem zdravotních rizik se teď ani nebudu zabírat.
Schválně jsem napsal omezte cukry, nikoliv omezte tuky. Tuky jsou naopak mnohdy prospěšné (olivový olej), a podle mě i ty „klasické“ tuky nejsou takovým rizikem, jako cukr.
Chleba se sádlem asi taky není pro vaše tělo to nejlepší, ale na druhou stranu, jak často si ho někdo dá? Doba, kdy se jedl denně už je pryč. Naopak znám hodně lidí, kteří by bez několika čokoládových tyčinek denně nemohli existovat.

Pokud si myslíte, že vaše chuť na sladké nejde překonat, možná vám pomůže následující tabulka:

Na co máš chuťCo potřebuješCo si dát místo toho
ČokoládaHořčíkOřechy, semena, zelenina, ovoce
SladkostiChromBrokolice, hrozny, sýr, kuřecí maso
UhlíkČerstvé ovoce
FosforKuřecí, hovězí, tučné ryby, vejce, ořechy, zelenina
SíraBrusinky, křen, zelí, květák
Pečivo, těstoviny a jiné sacharidyDusíkJídla s vysokým obsahem bílkovin: maso, tučné ryby, ořechy, semena
Mastná jádlaVápníkSýr, zelená listová zelenina
Slaná jídlaChloridTučné ryby, kozí mléko
KřemíkKešu, ořechy, semena

Pijte vodu z kohoutku

Kohoutková voda, i to je jeden ze zákadních pilířů zdravé výživy.
Rozhodně byste měli zapomenout na slazené limonády. Stejně tak nemá cenu kupovat si vodu balenou, za 15 Kč, když stejně dobře poslouží váš kohoutek (mimochodem, obyčejná balená voda je podle mě nejchytřejší byznys, s jakým kdo přišel).
Pozor si dejte i na džusy. Ano, na etiketě uvidíte, jak moc jsou zdravé, plné vitamínů, ale také cukrů. Tím je nijak neodsuzuji, ale vypít dva litry džusu denně se také rychle projeví.

 
A jak jste na tom s přístupem ke zdravé výživě vy? Už jste se naučili pít kohoutkovou vodu? A co sladkosti, dopřáváte si?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>