Strašák jménem celulitida

Celulitida dnes trápí mnoho žen po celém světě. Muži jsou tímto estetickým problémem postiženy sice také, ale mnohem méně. Nespravedlnost? Spíše rozdílná anatomická stavba těla. Ať se vám to líbí nebo ne, muži mají od přírody menší počet tukových buněk a vazivová vlákna uspořádána tak, že zabraňují vzniku celulitidy.

 

Proč vlastně vzniká?

Jako důsledek poruchy oběhu krve a lymfy v našem těle. Ta vyvolá změny v pružnosti kůže a dochází ke zvýšenému ukládání tuku do podkoží, především v oblasti hýždí a stehen. A vzniká tak obraz dolíčků, které nám připomínají pomeranč. Odtud pak pochází další označení celulitidy a to pomerančová kůže. celulitida - pomerančová kůže

 

Rizikové faktory, aneb co vlastně přispívá k jejímu vzniku?

1. JAKÁKOLIV HORMONÁLNÍ ZMĚNA V KRVI – takže se nejvíce objevuje například v pubertě, v těhotenství, v menopauze nebo třeba i při užívání hormonální antikoncepce.
2. NEDOSTATEK TEKUTIN – pijte denně alespoň 2 litry, nejlépe čisté vody
3. NEDOSTATEK POHYBU
4. PITÍ KÁVY NEBO ALKOHOLU
5. OBEZITA – není ovšem pravda, že by celulitidou netrpěli i štíhlé ženy
6. STRES
7. ŠPATNÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY
8. ŠPATNÁ FUNKCE JATER
9. KOUŘENÍ
10. DĚDIČNOST

 

Jak vypadá?

Jedná se o hrbolatou a dolíčkovitou kůži, převážně v oblasti hýždí, boků a stehen. Může se však také objevit i na břiše nebo rukách. A má 4 na sebe navazující stádia:

1. PRVNÍ STÁDIUM – pomerančovou kůži můžeme vidět pouze tehdy, pokud na kůži zatlačíme prsty. V tomto stádiu není problém se pomerančové kůže zbavit.

2. DRUHÉ STÁDIUM – celulitidu vidíme i bez stlačování kůže, například při sezení na tvrdém povrchu, nejdříve na vnější straně stehen.

3. TŘETÍ STÁDIUM – dolíčky jsou patrné bez ohledu na polohu těla

4. ČTVRTÉ STÁDIUM – hrubé nerovnosti kůže, které už jsou, ale bohužel nezvratné.

Prevence celulitidy
Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu. Mnoho žen také používá také rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu. Stejný efekt má na pokožku i saunování a otužování.
zdroj: Wikipedia.org

Celulitida není pouze jen estetická vada na kráse jako taková, ale přináší s sebou riziko určitých zdravotních komplikací jako je například špatné prokrvení končetin, křečové žíly, bércové vředy nebo také bolestivé otoky nohou.
Takže pokud na sobě celulitidu spatříte, měli byste s ní začít urychleně bojovat. Jak? O tom se rozepíšeme v příštím článku.

 

1 komentář u Strašák jménem celulitida

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>