Začátečníci – chcete zhubnout, nebo budovat svaly?

Tento článek je určen pro opravdové začátečníky toužící změnit svoji postavu k lepšímu. Přesněji pro ty, kteří cvičit ještě ani nezačali.
Možností je dnes spoustu, všude vidíme reklamy, slyšíme o nových cvičebních programech, něco známe celý život.
Jak, a hlavně s čím tedy začít?

Důležité hlavně je, jaký je váš cíl při přeměně postavy.
Často lidé začínají cvičit kvůli tomu, že chtějí zhubnout. Neví přesně co dělat, a tak jdou do posilovny zvedat činky. V minulém článku je sice zmíněno, že posilování vám zrychlí metabolismus, a pomůže při spalování tuků. Věřte ale, že to pro vás není nejideálnější cesta k hubnutí.
Takže, jakým směrem byste se měli ubírat?

Chcete nabrat svalovou hmotu?

Jednoruční čínkyOk, pak není nic jednoduššího, než začít chodit do té posilky, koupit si jednoruční činky, nebo alespoň cvičit s vlastní váhou (kliky, přítahy, sedy-lehy, apod.).
Pamatujte hlavně na to, že začínáte. Vaše tělo si potřebuje na tréninkové dávky zvyknout. Nemá cenu si myslet, že co jste doteď odkládali, doženete první návštěvou fitka. Začínejte pozvolna, jinak se maximálně tak zraníte, týden nebudete moct chodit, a od dalšího cvičení vás to akorát odradí.

Pokud se rozhodnete pro posilovnu, doporučuji se alespoň pro začátek sehnat kamaráda, který už má nějaké zkušenosti, popř. si na prvních pár lekcí zaplatit osobního trenéra, který vám vše vysvětlí, naučí vás správně provádět cviky, a pomůže vám i se stravou.

A ještě jedna rada – nemějte za svůj cíl pouze silné bicáky, nebo pekáč buchet na břiše. Snažte se cvičit kompletně celé tělo. Hodně začátečníků dělá právě to, že cvičí právě pouze ruce.

Chcete zhubnout přebytečné kilogramy?

kardio cvičeníPak by vás měl zajímat úplně jiný druh cvičení. Jedná se o tzv. kardio, neboli vytrvalostní aktivitu.
Patří sem např. běh, plavání, skákání přes švihadlo, jízda na kole, nebo třeba i obyčejná hodinová procházka… Při tomto druhu pohybu (ve správné intenzitě a délce) tělo nejlépe spaluje tuky.
Dále kardio snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá s vysokým krevním tlakem, zvyšuje vaši vytrvalost, ….

Velikou výhodou je, že kardio může dělat kdokoliv. I netrénovaný jedinec, nebo lidé po padesátce.
Mimochodem, při vytrvalostních sportech, jako je třeba běhání, se vám do těla vyplavuje endorfin, neboli „hormon štěstí“. To je také důvod, proč se většina lidí, kteří začnou běhat, stávají na této aktivitě závislí.

I zde platí, že byste měli začít raději zvolna, seznámit se se svým tělem, zjistit, jaká je vaše hranice, a tu postupně posouvat.

Závěrem…

…bych ještě chtěl zdůraznit, že toto rozdělení je opravdu vysvětlení pro začátečníky, aby věděli co od jaké aktivity očekávat. Ideální postavy samozřejmě dosáhnete kombinací obojího.
Pokud budete pouze běhat, budete sice hubnout, ale vaše tělo s tuky bude pálit i svalovou hmotu. Proto je dobré ji budovat i pokud chcete hubnout.
Stejně tak, pokud uděláte 100 sed-lehů denně, vaše břišní svalstvo se sice bude zvětšovat, ale před sebou také bude vytlačovat tukovou vrstvu. Proto je dobré vhodně doplnit kardio cvičením.

A to nejdůležitější, co jsem v článku zatím opomíjel… Ať je váš cíl jakýkoliv, hodně těžko ho budete dosahovat bez správné stravy. Svaly neporostou, když nebudou mít správné živiny, a vy nezhubnete, když si budete dopřávat sladkosti a chipsy.

3 komentáře u Začátečníci – chcete zhubnout, nebo budovat svaly?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>