5 tipů jak nenabrat tradiční vánoční kila

Snad všichni to známe – dny se krátí, venku je zima, obchody se plní vánočními dobrotami a naše dieta nebo zdravé stravování se pomalu odsouvá na vedlejší kolej. Nashle plavky, zeleninové saláty a každodenní běhání! Vítejte tlusté svetry, svařené víno a cukroví!

 
Jedná se o krásné období roku… bohužel však často spojené s nejedním kilem navíc. Možná si říkáte: „No co, Vánoce si přeci pořádně užiju, alespoň mám do léta co shazovat.“ A já se ptám, opravdu vás to baví? Rok co rok hubnout do období odložení svetrů, případně do plavek? Nebylo by lepší užít si Vánoce s mírou, bez bolavého břicha a bez skříně kalhot, které najednou nedopneme?
 
Pokud Vás, stejně jako mě, nebaví každý rok po vánočních svátcích stoupat na váhu s hrůzou a znovu tvrdě dřív pro postavu, kterou už jsme před Vánoci vlastně měli, přečtěte si pár mých tipů, jak vánoční kila nenabrat (nebo alespoň podstatně menší množství).
 

Nepřestávejte cvičit

Dlouho tma ráno, brzo tma večer, teploty se blíží k nule… to vše přímo svádí k vynechání pravidelného tréninku. Je prostě mnohem snazší najít si výmluvu, proč „dnes necvičit“. Berte to ale z té druhé strany – čím více pohybu budete mít, tím spíše si bez výčitek budete moci dát pár kousků cukroví nebo hrnek punče. Dobré je, naplánovat si cvičení předem – rozvrhněte si, v kterou denní dobu půjdete cvičit a co – pokud bude sport přímou součástí Vašeho denního rozvrhu, donutíte se k němu snadněji než ke cvičení ve stylu „zacvičím si, až bude čas a chuť“. A pokud se Vám nechce do zimy, vyměňte běh/kolo a jiné venkovní sporty za některou z indoorových aktivit.
 

Přemýšlejte nad tím, co jíte / chcete sníst

cukrovi
Cukrovíčko, bramborový salát, smažený kapr, svařáček, punč, chlebíčky, uzené mandle… o Vánocích je prostě těch lákadel spoustu. A my si dáme od každého, protože „to přeci k Vánocům patří“. Otázka ale zní: opravdu Vám z vánočních lákadel chutná vše tak, že si to musíte bezpodmínečně dát?
 
Například já jsem na sladké a miluji cukroví a vánočku. Naopak vím, že chlebíčky mě nechávají chladnou, a proto se jimi přeci nemusím ládovat jen proto, že jsou na slavnostním stole. Stejně tak bramborový salát, a proto si klidně udělám vlastní zdravější variantu s bílým jogurtem bez pocitu, že o něco přicházím… o to více si můžu dovolit cukroví.
 
Popřemýšlejte tedy, co z vánočních dobrot Vám doopravdy chutná a co jíte jen tak ze zvyku a z tradice. Pokud vynecháte, nebo omezíte to, co Vám vlastně ani moc radosti nepřináší, nebude Vás to mrzet a zároveň nebudete zbytečně přebírat.
 

Jeden den (nebo dva) volno (od diety)

Jeden den hřešení v jídle ještě nikoho nezabily… ani dva dny. Obvykle se však vánoční obžerství (nebo alespoň občasného uzobávání cukroví a obložených talířů) protáhne na celý týden nebo ještě déle. Pokud se tedy bojíte vánočních kil nebo dokonce hubnete, dopřejte si Vánoce se vším všudy jeden, dva dny a pak se opět vraťte do svého zažitého zdravého režimu.
 

Upečte zdravější cukroví

Že Vám jeden nebo dva dny pojídání cukroví nestačí? Tak si na zbylé dny napečte něco zdravějšího, co budete moci jíst bez výčitek. Internet je plný zdravých receptů na nepečené kuličky z ořechů a sušeného ovoce, marokánek a dalších drobných moučníků z celozrnné mouky a bez bílého cukru.


 

Najděte si motivaci

Motivace je velmi důležitá, a když je všude kolem nespočet lákadel, je o to důležitější. Popřemýšlejte o tom, proč jste se zdravým stravováním nebo dietou začali a proč si to nechcete jen tak, během pár dnů úplně pokazit. Kupte si nové šaty na plesovou sezonu, ve kterých prostě budete chtít vypadat co nejlépe. Najděte si parťáka, který s Vámi bude cvičit i přes vánoční svátky…
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>